- Dağdelen Gazetesi - Doğru, Dürüst, Tarafsız, Güncel...
GÜNCEL

Esnafa Vergi ve SGK Prim Borçlarında Kolaylık!

6736 sayılı yapılandırma kanunu dolayısıyla vergi ve SGK prim borçlarını ödeyemeyen esnaf ve sanatkarın borçlarını ödemesi için 4 ay uzatma süresi verildi.
Borç yapılandırmasında ilk taksitlerini zamanında ödeyemediği için yapılandırması iptal olan esnafa bir şans daha tanındığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Yapılandırması iptal olanlara tanınan yeni hak ve vadesi gelen taksitlerin 4 ay ertelenmesi esnafı ve piyasaları çok rahatlatacak” dedi.
Torba kanunda, borç yapılandırma kanununa eklenen geçici madde ile sadece vergi borçlarının değil, vergi ve sosyal güvenlik primleri başta olmak üzere kanun kapsamına giren tüm borçlar için taksit ötelemesi getirildiğini vurgulayan Palandöken, “Tüm vergi ve prim borçları yanında esnafın odalarına olan aidat borçları için de kolaylık sağlandı. Kasım ayından bu yana olan borçlar için kanunda belirtilen geç ödeme zammı ödenmek suretiyle vadesi geçtiği halde ödenmemiş borçların ödenmesi halinde yapılandırmadan yeniden yararlanılabilecek. Bu da ekonomik olarak zor günler yaşayan esnafı son derece rahatlatacak” diye konuştu.
Yapılandırmadaki kolaylık sağlanmasının esnaf için çok büyük  önemi olduğunun altını çizen Bendevi Palandöken, “Devlete vergi ve prim borcu olan esnaf için ticari hayat adeta duruyor. Birikmiş borcu olanlar ne kredi çekebiliyor ne de işini düzgün yürütebiliyor. Tam da sicil affının çıkarılmasıyla aynı anda gelen borç yapılandırması, hem esnafın sicilinin temizlenmesini hem de kredi kullanabilmesini sağlayacak. Bu da ekonominin çarklarını daha hızlı döndürmeye başlayacak” şeklinde konuştu.
6736 sayılı yapılandırma kanunu gereği 2016 Kasım ve Aralık aylarında SGK prim ödemelerini ve vergi borçlarını ödeyemeyen ve devletin getirdiği imkanlardan yararlanamayanlar için ikinci bir şans verilmiş olduğunu söyleyen Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK, Esnaflarımızın ödemelerini Mayıs ayı sonuna kadar yapabileceklerini belirtti.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin ÖZTÜRK: “Ülkemiz gerçekten çok önemli bir süreçten geçiyor. Dövizin hareketlendiği ve piyasaların durma noktasına geldiği böyle bir dönemde esnaf ve sanatkarımız maalesef borçlarını ödemekte zorlanıyor. Vergi ve prim borcu olan esnaf ve sanatkarlarımız için ticari hayat adeta duruyor. Birikmiş borcu olanlar ne kredi çekebiliyor, ne de işini düzgün yürütebiliyor. Tam da sicil affının çıkarılmasıyla aynı anda gelen borç yapılandırması, hem esnafın sicilinin temizlenmesini, hem de kredi kullanabilmesini sağlayacak. Yapılandırma ve sicil affının getirilmesi milyonlarca esnafımız ve vatandaşımıza nefes aldıracak. Başbakanımız tarafından 2017 yılı içerisinde verileceği müjdelenen KOSGEB kredisi de esnaf ve sanatkarlarımız açısından oldukça önemli. Esnaflar olarak kredi beklentimizi tekrar yineliyor ve müracaat eden tüm esnaf ve sanatkarlarımızın bu krediden yararlandırılma-sını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
Haber: Ramazan DAĞLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir