- Dağdelen Gazetesi - Doğru, Dürüst, Tarafsız, Güncel...
GÜNCEL YEREL

Mucur Rüzgar Güllerinin yanına Güneş Panelleri Kurulacak

Al- Yel Elektrik, yaklaşık 762 milyon TL yatırımla, Kırşehir’ de işletmekte olduğu Geycek RES’e iki türbin daha ilave edecek ve 92,1 MW’lık yardımcı güneş enerji santrali kuracak.
Türkiye’nin beşinci büyük rüzgar santrali Kırşehir Mucur Geycek Rüzgâr Enerji Santrali’ne Yeni Yatırım
Kırşehir il sınırları içinde bulunan Geycek RES, iki ilave türbin ile kapasite arttıracak ve yardımcı güneş enerji santrali ile hibrit santrale dönüşecek.
Polat Enerji şirketlerinden Al-Yel Elektrik Üretim A.Ş., Kırşehir İli, Mucur İlçesi sınırları içerisinde işletilmekte olan 168 MW kurulu gücü ile Türkiye’nin beşinci büyük rüzgar santrali Geycek Rüzgâr Enerji Santrali’nin (RES) kapasitesini arttırmayı planlıyor. Yaklaşık 762 milyon TL değerindeki proje ile kurulu gücün 180,4 MW’a çıkarılması ve 92,01 MW kurulu gücünde yardımcı güneş enerji santrali kurulması planlanıyor. Çalışmalar Nevşehir İli, Hacıbektaş İlçesi sınırları içine de yayılacak.
Proje kapsamında santralde 70 adet türbine ek olarak toplam kurulu gücü 12,4 MW olan iki adet türbin daha kurulacak. Ayrıca, 146,66 hektarlık alanda toplam 92,01 MW kurulu gücünde 5 adet yardımcı kaynak güneş enerji santrali ünitesinin kurulması da planlanıyor.
Santrallerden üretilecek elektrik enerjisi mevcut 154 kV 795 MCM Çift Devre İletkenli Geycek RES – Brş. (Avanos Tm –Kayseri Kapasitör Ve Avanos Tm‐Çinkur) Enerji İletim Hattı üzerinden ulusal şebekeye aktarılacak. Haber: Ayşegül Dağlı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir